לדעת את העץ... 

אנחנו מומחים לליטוש פרקט וחידוש רצפות עץ, להחזרת המראה החם והיוקרתי שלהן, בתהליך מהיר, ללא אבק ונזקים תוך שמירה על הקיים ומבלי שתרגישו שהיינו שם...

מהו דק?

דק הוא למעשה רצפת עץ חיצונית המורכבת על תשתית קורות עץ או מתכת. הם בנויים מלוחות עץ גושני המחוברים לתשתית בעזרת ברגים ויוצרים משטח אחיד בעל מרווחים.

דקים, הפכו להיות פופלאריים ושכיחים בשנים האחרונות ולא בכדי. מדובר במגמה עיצובית אמיתית של חזרה אל הטבע, חזרה אל הבסיסי והפשוט אך גם אלגנטית ויוקרתית. זאת ועוד, דקים הם פתרון פונקציונאלי מושלם למרפסת שמש עם פרגולות וללא פרגולות כאחד, לפינות ישיבה בחצר, לריצוף הגינה, ריצוף סביב הבריכה, לאדניות פרחים, למדרגות חצר ולכל פונקציה מחוץ לבית.

מתכננים מבינים היום כי התקנת דקים הוא לא רק אמירה אקולוגית חשובה, כגון– חיסכון במים, אלא גם אפשרות למרחבים בטוחים יותר, הן פרטיים והן ציבוריים (כדוגמת נמל תל-אביב ועוד...


בחירת העץ

בחירת סוג העץ להתקנת דקים היא קריטית וחשובה אך לא כמו בחירת המתקין. חשוב לדעת שיש אמנם עצים טובים יותר או פחות, אך מתקין מקצועי ימליץ לכם על העץ הנכון ביותר ביחס לתבנית הנוף, הצורך, התקציב והעיצוב.

ישנה הבחנה בין עצים קשים -– עץ איפאה, עץ אירוקו וכו', ועצים רכים יותר – עץ בורמזי, עץ סיידר, עץ אורן וכו'.

כל העצים חייבים להעבור תהליך של אמפרגנציה המגן מפני עובש ומזיקים ושומר על העץ מפני נזקיי מזג האוויר ובסיום תהליך ההתקנה יש לשמן את המשטח.

מחירם של דקים שונים בהתאם לחומר הגלם. יחד עם זאת, תהליך שעובר העץ, הכנתו להתקנה, חיטוי ואיכות הגימור הם אלה שיקבעו בסופו של דבר את איכות דקים.

כיום, בעידן האקולוגי, ניתן למצוא תחליפים שונים לחיפויי דק לדגמאת דק סינטטי, דק פולימרי ודק פלטות במבוק ודק קניי במבוק.

כמו כן קיים מבחר מגוון של אריחי דק מעצים שונים המיועדים להתקנה ללא צורך בקידוחים הנותנים מענה לריצוץ של מרפסות שמשף, גגות, משטחים מרוצפים, מקלחות וכו'...
 

                        שימור ותחזוקה

דקים חשופים לשלל מפגעים. החל מפגעי אקלים דוגמת קרני שמש ורטיבות ועד לפגיעות פיסיות וספיגת לכלוך. עם השנים, העץ עלול להיסדק, לאבד את צבעו הטבעי ולהתפתל אולם ניתן בקלות לבצע חידוש דק ולכך להחיות את הדק.

דקים זקוקים לטיפול תקופתי קבוע. אולם, לאחר מספר שנים של תחזוק הדק, מומלץ לבצע חידוש דק וזאת כדי להשיב לו את המראה שהיה לו פעם.

בשוק קיימים מספר מוצרים שמיועדים עבור חידוש דקים. מוצרים אלה מכילים חומרים אשר יודעים לקלף את שכבות הלכלוך שנדבקו לדק במהלך השנים. לאחר ניקוי באמצעות תכשיר כזה, יתקבל מראה של דק חדש יותר ובוודאי נקי יותר. אולם, גם שימוש בחומר לניקוי דקים לא תמיד יגיע לתוצאה הרצויה ולכן הפתרון יהיה שימוש במכונת שיוף דקים.

שיוף הדק מתבצע על ידי מכונה שנועדה לשיוף דקים. מכונה זו פועלת כנייר זכוכית ומסירה את שכבת העץ העליונה והפגועה. הפעולה מדמה פילינג וחושפת מחדש את המראה היפה של הדק. דקים שעברו שיוף כזה, מקבלים מחדש את המראה שהיה להם לראשונה כשרק נבנו.

דק שנוקה ושויף צריך לעבור תהליך של צביעה כדי לשמור עליו לשנים נוספות. דקים נצבעים על ידי שמן דקים ולא על ידי צבע עץ רגיל. שמן דקים נספג בתוך העץ בניגוד לצבע רגיל אשר יוצר שכבה חיצונית, שמן דקים שומר על  גמישות העץ בצורה טובה יותר.

        
                           לייעוץ, הכוונה ומיידע נוסף  - צרו איתנו קשר כאן או http://www.facebook.com/bodhiparket או 054-6149010